ВИХОВНЕ ГУМАНІСТИЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

Автор(и)

  • Анатолій Коломоєць КЗО «Криворізька спеціальна школа «Сузір’я» Дніпропетровської ОР»
  • Любов Луценко КЗО «Криворізька спеціальна школа «Сузір’я» Дніпропетровської ОР»
  • Світлана Кульбіда Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України

DOI:

https://doi.org/10.33189/epsn.v1i21.212

Ключові слова:

виховний процес, нормативно-правові засади, гуманістичне середовище закладу, здобувачі з порушеннями слуху, спеціальна школа, вихователі, Нова українська школа, безбар’єрність, потреба, жестово-словесна двомовність

Анотація

В умовах діяльності Нової української школи актуальними стають питання щодо здійснення ефективної виховної роботи з учнями. При сповідуванні дитиноцентричної філософії наскрізний процес виховної роботи спеціальних шкіл спрямовується на розгортання компетентнісної групової, індивідуальної траєкторій виховання гуманістичних цінностей учнів з порушеннями слуху. Власне дитиноцентричність є сучасною ознакою відмови від стереотипів минулого, побудови стосунків з учнями на принципах партнерства, субʹєкт-субʹєктної діалогічної взаємодії, розбудови якісного, безпечного і комфортного освітньо-реабілітаційного середовища, здатного різнобічно розвивати компетентнісний потенціал вихованців.

Мета статті – обґрунтувати створення виховного гуманістичного середовища закладу освіти з урахуванням сучасних підходів. Методи дослідження: дослідження документів, аналіз першоджерел щодо виявлення знань, фактів про засади доцільності здійснення виховної роботи, виявлення і пояснення їхнього взаємозв’язку, спостереження, опис, систематизація, узагальнення, осмислення фактів, інформаційне моделювання, нормативно-правове регулювання, аналітичне і синтетичне документування та ін. Експериментальна база – спеціальна школа «Сузір’я» м. Кривого Рогу Дніпропетровської обласної ради (методичне об’єднання вихователів, класні керівники, вчителі-дефектологи, учні, батьки, адміністрація).

Результати. На основі вивчення багаторічного досвіду виховної діяльності вперше здійснено аналіз нормативно-правової основи, визначено мету, основні завдання виховної роботи як складової загального освітнього реабілітаційного процесу спеціального закладу для осіб з порушеннями слуху в Україні.

Виховне гуманістичне середовище закладу освіти – це полісистемна організація різноманітних мікросередовищ вертикального і горизонтального рівнів, які інтегрують виховні ресурси, враховують індивідуально-типологічну диференціацію вихованців з метою формування їхнього виховного потенціалу сучасних цінностей і компетентностей. З урахуванням специфіки забезпечення освітніх потреб здобувачів з порушеннями слуху (глухих і зі зниженим слухом) розроблено процес-схему виховного гуманістичного середовища закладу освіти, який створюється на основі безбарʹєрності, безпечності, комфортності під час виховного процесу.

Висновки. Організація гуманістичного виховного середовища закладу для глухих і зі зниженим слухом осіб здійснюється в умовах оновленого законодавства в галузі освіти, на основі особистісно зорієнтованого, компетентнісного, білінгвального підходів, які забезпечують самореалізацію сутнісних можливостей і компетентностей здобувачів освіти з порушеннями слуху; вибудовується у системі вертикально-горизонтальних рівнів-засад, має продуктивний характер з урахуванням розвитку кожної творчої особистості, колективних інтересів, типологічних потреб вихованців.

 

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-11-16

Як цитувати

Коломоєць, А., Луценко, Л., & Кульбіда, С. (2022). ВИХОВНЕ ГУМАНІСТИЧНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ. Освіта осіб з особливими потребами: шляхи розбудови., 1(21), 58-73. https://doi.org/10.33189/epsn.v1i21.212