ДІТИ З ПОРУШЕННЯМИ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО РОЗВИТКУ В УМОВАХ ІНКЛЮЗИВНОГО НАВЧАННЯ: ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ
DOI:
https://doi.org/10.33189/epsn.v1i21.216Ключові слова:
діти з порушеннями інтелектуального розвитку, інклюзивне навчання, спеціальна освіта, інклюзивні компетентностіАнотація
Мета статті – розглянути проблеми та перспективи ефективного навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку в умовах інклюзивного навчання. Для досягнення поставленої мети та розкриття тематики були використані методи пошуку, аналізу, систематизації та узагальнення дослідженого матеріалу.
У статті окреслено основні проблеми навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку в умовах інклюзивного навчання. Визначено, що сучасне розуміння інклюзії полягає у підвищенні спроможності закладів освіти задовольняти різноманітні потреби всіх учнів, створюючи інклюзивне середовище, а не лише певних цільових груп.
Установлено, що незважаючи на зростаюче визнання широкого погляду на інклюзивне навчання, багато країн-членів Європейського агентства з питань особливих потреб та інклюзивної освіти все ще зосереджуються, насамперед, на доступі та розміщенні учнів з особливими освітніми потребами та/або інвалідністю в закладах загальної середньої освіти.
На основі власного досвіду авторів та аналізу наукової літератури, діяльності закладів освіти з інклюзивним навчанням здійснено аналіз переваг та недоліків навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку у спеціальних закладах освіти та закладах з інклюзивним навчанням. Висвітлено особливості навчання дітей з порушеннями інтелектуального розвитку, можливі складнощі та потреби. На основі розгляду численних досліджень вчених-практиків зроблено висновок, що основою для навчання учнів з ПІР в усьому світі є індивідуалізація навчання через їх різні потреби.