УМОВИ ТА ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАННЯ УЧНІВ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ У СПЕЦІАЛЬНИХ ШКОЛАХ УКРАЇНИ В КІНЦІ ХХ – ПОЧАТКУ ХХІ СТОЛІТТЯ

Автор(и)

  • Світлана Шевченко

Ключові слова:

діти з особливими освітніми потребами; спеціальна освіта; види спеціальних шкіл; школи-інтернати; соціальний захист.

Анотація

У статті відображено умови та організацію навчання учнів з особливими освітніми потребами у добу незалежності України; показано різновид спеціальних шкіл; розглянуто соціальний захист дітей з особливими освітніми потребами; охарактеризовано  спектр послуг у спеціальних школах у навчально-виховному процесі для осіб з особливими потребами різних вікових груп; виокремлено спеціальну, соціальну і педагогічну роботу з людьми з особливими потребами, яка має забезпечувати гармонізацію та гуманізацію відносин особистості i суспільства через педагогiзацiю середовища людини i надання їй соціальних послуг.

Висвітлено, що на початку 90-х рр. діяльності  спеціальних закладів освіти відбувалося комплектування спеціальних шкіл (шкіл-інтернатів) учнями яке здійснювало Міністерством освіти і науки, управліннями освіти і науки обласних, Київської та міських державних адміністрацій; встановлено, що направлення дітей до спеціальних загальноосвітніх шкіл здійснювалося на бажання батьків (осіб, що їх замінювали) на підставі висновків відповідних психолого-медико-педагогічних консультацій; показано, що усі діти з недорозвиненням мовлення повинні були мати висновок сурдолога; представлено 8 типів спеціальних закладів для дітей з порушеннями слуху, слабочуючих, з порушеннями зору, слабозорих, з тяжкими порушеннями мовлення, з порушеннями опорно-рухового апарату, для pозумововідсталих, затримкою психічного розвитку.

Доведено, що в роки незалежності спеціальні школи мали в основному забезпечення сучасними навчально-методичними матеріалами та технічними, які розроблені у відповідності до вимог сьогодення. Охарактеризовано, що в усі часи спеціальні школи працювали на основі свого спеціального Положення чи Статуту чи режиму роботи. У кожній школі були свої вимоги щодо навчально-виховного процесу відповідно до встановленого порядку дня, тижня. До новизни, відносимо створене нове, розроблене і дійове «Положення про спеціальну загальноосвітню школу-інтернат (школу, клас) України для дітей з вадами фізичного або розумового розвитку» оскільки воно мало вагоме значення не лише для однієї спеціальної школи але й для всіх 8-ми видів спеціальних освітніх закладів України. Воно мало як теоретичну розробку спеціально роз’яснювального тексту щодо прийому і не прийому дітей, а також є практично значущим і до нині діючим основним Положенням серед спеціальних шкіл України.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-10-05