ПІДГОТОВКА ДЕФЕКТОЛОГІЧНИХ КАДРІВ В УКРАЇНІ У 30-Х РОКАХ ХХ СТОЛІТТЯ

Автор(и)

  • Володимир Шевченко

Ключові слова:

дефектологічні кадри; підготовка кадрів для спеціальних шкіл; спеціальна освіта; діти з особливими освітніми потребами.

Анотація

У статті розглядаються питання підготовки в Україні дефектологічних кадрів для спеціальних шкіл в останнє десятиріччя перед Другою світовою війною. Метою статті є висвітлення організації процесу підготовки фахівців відповідного профілю в Україні до роботи з дітьми з особливими освітніми потребами. У дослідженні, для досягнення поставленої мети, були використані методи пошуку, аналізу, систематизації та узагальнення. Автор зазначає, що нова освітня політика радянської влади, яка сформувалася та впроваджувалася у кінці 20-х початку 30-х років, потребувала розширення різних форм підготовки майбутніх дефектологів і підвищення якості їхньої професійної освіти. Соціокультурні умови, що склалися в Україні на початку 30-х років ХХ ст., потребували реформування всієї системи освіти дітей з інвалідністю, внаслідок чого були розроблені необхідні документи. Відповідно, рекомендувалося розширювати підготовку дефектологічних кадрів у вищих педагогічних навчальних закладах і на курсах. Згодом курсова підготовка та підвищення кваліфікації педагогів-дефектологів України для роботи у спеціальних школах проводилася на базі лікарсько-педологічних інститутів фізичної дефективності, лікарсько-педологічного кабінету та кабінетів індивідуальної педагогіки досвідно-педагогічних станцій.

Ретроспективне дослідження дає змогу виокремити особливості підготовки та перепідготовки педагогічних кадрів для потреб спеціальної школи в окреслений період. Внаслідок цих особливостей, як теоретичні, так і практичні аспекти підготовки студентів-дефектологів зводилися до мінімуму, що не відповідало специфіці їхньої майбутньої діяльності, також не було розподілу за напрямками.

Таким чином, проведене дослідження свідчить, що в означений хронологічний період в Україні відбувалося збільшення мережі спеціальних закладів для дітей з особливими потребами, відповідно була необхідність збільшення та розширення кількості закладів для підготовки педагогів-дефектологів. Проте, лише наприкінці 30-х рр. в Україні почалося активне зростання кількості таких закладів і склалася система підготовки фахівців.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-10-05