НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА: ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ДЛЯ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ

Автор(и)

  • Володимир Дука Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України

DOI:

https://doi.org/10.33189/epsn.v1i20.201

Ключові слова:

«освітня реформа», «освітнє середовище», «ключові компетентності», «повна загальна середня освіта»

Анотація

У статті здійснено теоретичний аналіз поняття «Нова українська школа» у сучасній педагогічній літературі та  обґрунтувано положення щодо реалії і перспективи розвитку освітнього середовища для дітей з особливими  освітніми потребами в умовах Нової української школи. У статті розкриваються етапи становлення сучасної  концепції повної загальної середньої освіти України. Наведено аналіз праць сучасної педагогічної науки з проблеми «Нова українська школа». Визначено особливості становлення поняття «Нова Українська школа».  Обґрунтувано положення щодо реалії і перспективи розвитку освітнього середовища для дітей з особливими  освітніми потребами в умовах Нової української школи.
Окреслено компоненти, якими з боку держави та місцевої громади як повноправного учасника освіти має  забезпечуватися успішна організація навчально-виховного процесу, охарактеризовано 10 ключових  компетентностей Нової української школи. Визначено поняття освітньої компетентності. Автор акцентує увагу на  тому, що розбудова Нової української школи – це довготермінова реформа, яка реалізується на даному етапі. ЇЇ упровадження передбачає наступність дій і відповідне ресурсне забезпечення на кожному етапі, а також враховує  загальний контекст суспільних змін Визначено багатокомпонентну структуру освітньої реформи. Виділено основні  структурні компоненти та окреслено систему освіти саме для дітей з особливими освітніми потребами в Новій  Українській школі.
Зазначено, що першочерговим є вирішення питання моделювання якісного та ефективного освітнього  середовища для дітей з особливими освітніми потребами з урахуванням концептуальних положень Нової  української школи, спрямованого на підготовку дітей до самостійного життя у суспільстві. Наголошено, що освітнє  середовище має відображати філософію концепції Нової української школи та освітню програму, оскільки усі діти  мають право навчатися у такому середовищі, де забезпечуються їхні потреби – базові потреби, потреби у  навчанні, додаткові потреби (для дітей з особливими освітніми потребами). Дано узагальнене визначення поняття  «Нова Українська школа» , яке є актуальним для даного дослідження. 

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-12-01

Як цитувати

Дука, В. (2022). НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА: ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ДЛЯ ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ. Освіта осіб з особливими потребами: шляхи розбудови., 1(20), 22-37. https://doi.org/10.33189/epsn.v1i20.201