ПОНЯТТЯ СТРУКТУРНО-ФУНКЦІОНАЛЬНОЇ МОДЕЛІ ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА У ПЕДАГОГІЧНІЙ ЛІТЕРАТУРІ

Автор(и)

  • Володимир Дука Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України

DOI:

https://doi.org/10.33189/epsn.v1i19.190

Ключові слова:

освіта; освітні умови; розвиток особистості; ознаки освітнього середовища, Нова Українська школа

Анотація

У статті проаналізовано історичний розвиток понять «середовище», «освітнє середовище» та його вплив на розвиток інтелектувальних, емоційних та соціокультурних якостей дитини. Наведено аналіз праць філософів античності, середньовіччя та нового часу та сучасної педагогічної науки з проблеми «освітнє середовище». Внаслідок аналізу визначено особливості становлення поняття «освітнє середовище» як філософської категорії. Проведено огляд світової педагогічної літератури в процесі становлення потяття «освітнє середовище». Розкривається природа поняття «освітнє середовище», розглянуто підходи до визначення сутності освітнього середовища як чинника становлення особистості. Сфокусовано увагу на тому що якісний психолого-педагогічний супровід процесу зростання дитини визначається якістю створених освітніх умов, головною серед яких є освітнє середовище, яке забезпечує оптимальний розвиток особистості.

Виділено основні характеристики та параметри освітнього середовища як педагогічної категорії. Розглянуто підходи до формування поняття «освітнє середовище» у психолого-педагогічній літературі кінця XX – початку XXI ст. Зазначено, що підходи до визначення структури освітнього середовища різних дослідників дещо відрізняються один від одного.

Зазначено, що на думку всіх авторів, освітнє середовище має багатокомпонентну структуру. Виділено основні структурні компоненти освітнього середовища на основі праць вчених сучасної педагогічної науки. Сфокусовано увагу на тому, що в умовах реалізації Концепції «Нова Українська школа» використовується загалом аналогічний підхід до визначення структурних компонентів освітнього середовища, що відповідають структурним компонентам освітнього середовища. Подано узагальнене визначення освітнього середовища.

Проведено аналіз сучасних поглядів на функціональний аспект освітнього середовища та визначено його функції.

Зазначено, що спільним у більшості теоретичних підходів до визначення педагогічної категорії «освітнє середовище» є визнання значущості цього феномена для якісної організації супроводу учнів, їхнього особистісного розвитку

 

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-12-01

Як цитувати

Дука, В. (2021). ПОНЯТТЯ СТРУКТУРНО-ФУНКЦІОНАЛЬНОЇ МОДЕЛІ ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА У ПЕДАГОГІЧНІЙ ЛІТЕРАТУРІ. Освіта осіб з особливими потребами: шляхи розбудови., 1(19), 53-68. https://doi.org/10.33189/epsn.v1i19.190